سوالات رایج پیرامون ام اس

Saturday، ۱۶ Amordaad ۱۴۰۰

🔰 آیا ام‌اس یک بیماری خودایمنی است؟

✅ امروزه عموماً پذیرفته شده که ام‌اس یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن علیه میلین موجود در سیستم عصبی مرکزی حمله می‌کند. با اینکه همچنان آنتی‌ژن هدف سلول‌های ایمنی ناشناخته مانده، اما محققان توانسته‌اند عواملی از سیستم ایمنی که در پاتوژنز بیماری دخیل هستند را شناسایی کنند.

🔰 نقش عوامل عفونی در ابتلا به ام‌اس چگونه است؟

✅ از آنجا که ویروس‌ها به عنوان یکی از دلایل تخریب میلین و التهاب شناخته می‌شوند، ممکن است نوعی عامل عفونی باعث تحریک ابتلا به ام‌اس بشود. عوامل عفونی متعددی از جمله ویروس عامل سرخک، HSV-6، ویروس اپشتین بار (EBV) و ... در حال بررسی هستند اما تاکنون نقش عوامل عفونی به طور قطعی ثابت نشده است.

🔰 آیا چیزی به نام ژن ام‌اس داریم؟

✅ اگرچه بیماری ام‌اس کاملاً یک بیماری ارثی نیست، اما داشتن یک خویشاوند درجه یک مبتلا به ام‌اس خطر ابتلا به این بیماری را چندین برابر جمعیت عادی می‌کند. مطالعات نشان داده که شیوع برخی ژن‌ها در بین افراد مبتلا به ام‌اس بیشتر از جمعیت عادی است. به همین دلیل نظر محققان بر این است که احتمالاً بیماری ام‌اس به این دلیل ایجاد شده که فرد با استعداد ژنتیکی در معرض یک‌سری عوامل محیطی قرار می‌گیرد و در نتیجه پاسخ خودایمنی ایجاد می‌شود.

🔰 چه الگوی ژنتیکی‌ای توسط بیماران مبتلا به ام‌اس به ارث می‌رسد؟

✅ پژوهشگران با بررسی خانواده‌هایی که چندین عضو مبتلا به ام‌اس دارند، نشانگرهایی را در کد ژنتیکی یافتند که به طور مشترک در افراد مبتلا به ام‌اس وجود داشته اما در بستگان سالم آنها حضور ندارند. دو نمونه از این نشانگرها ژن‌های گیرنده‌ی اینترلوکین ۲ آلفا و گیرنده‌ی اینترلوکین ۷ آلفا هستند که عملکرد سایتوکاین‌ها و لنفوسیت‌های T - بازیگران اصلی حمله‌ی سیستم ایمنی به میلین - را تنظیم می‌کنند.

🔰 محیط چگونه در ابتلا به ام‌اس تاثیر می‌گذارد؟

✅ جالب است بدانید که ام‌اس در مناطقی که از استوا فاصله‌ی بیشتری دارند، شیوع بیشتری دارد. نظریه‌های مختلفی برای توجیه این امر مطرح شده که می‌تواند به ما در شناسایی عامل یا عوامل محیطی کمک‌کننده باشد:

۱) برخی معتقدند که علت این امر مربوط به میزان ویتامین D - که بدن انسان هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید به طور طبیعی تولید می‌کند - می‌باشد. افرادی که در نزدیکی خط استوا زندگی می‌کنند، مقادیر بیشتری ویتامین D هم دریافت می‌کنند. تصور می‌شود این ویتامین در عملکرد صحیح سیستم ایمنی موثر است و ممکن است به محافظت در برابر ابتلا به بیماری ام‌اس کمک کند.

۲) نظریه دیگر بر نقش عوامل عفونی در ایجاد ام‌اس مبتنی است. ممکن است افراد گروه‌های جمعیتی موجود در مناطق نزدیک به خط استوا (که آب و هوای گرمتری دارد) فاصله‌های بیشتری از یکدیگر داشته باشند که موجب گسترش کمتر عامل عفونی می‌شود.

۳) نظریه‌ی دیگر بر نقش آلاینده‌های محیطی - مانند روی - تاکید می‌کند. می‌دانیم که مناطق نزدیک به خط استوا نسبت به مناطق دورتر از آن پس از انقلاب صنعتی توسعه‌ی کمتری داشته و درنتیجه آلاینده‌های محیطی کمتری در محیط تولید می‌کنند؛ آلاینده‌هایی که احتمالاً در ایجاد و پیشرفت ام‌اس دخیل هستند.

مطالعات اپیدمیولوژی نشان داده افرادی که در مناطقی با خطر بالای ابتلا به ام‌اس به دنیا می‌آیند و سپس قبل از ۱۵ سالگی به منطقه‌ای با خطر ابتلای کمتر مهاجرت می‌کنند، از نظر خطر ابتلا به ام‌اس مشابه منطقه‌ی جدید خود می‌شوند که خود بر نقش موثر عوامل محیطی تاکید می‌کند.

🔰 آیا تاکنون اپیدمی ام‌اس داشته‌ایم؟

بله. مناطق مختلفی در مطالعات اپیدمیولوژیک ثبت شده که در آنها تعداد مبتلایان به ام‌اس معمولاً بسیار بیشتر از میزان متوسط است. مطالعه‌ی این مناطق می‌تواند کمک شایانی به شناسایی نقش عوامل ژنتیکی و محیطی در بروز ام‌اس کند.

یکی از مشهورترین این موارد، اپیدمی ام‌اس در جزایر فارو پس از سال ۱۹۴۳ است که تعداد مبتلایان پس از اشغال این جزایر توسط انگلیس در سال ۱۹۴۰، از صفر به ۲۵ عدد رسید.

🌐 منبع: www.My-MS.org